Logo

Ігор Довірак про виділення коштів з дорожнього фонду: Обласній владі необхідно врахувати інтереси жителів територіальних громад

У 2018 році Агенцією розвитку ОТГ Прикарпаття було розроблено концепцію пропорційного розподілу коштів з Дорожнього фонду на ремонт доріг, які проходять територію територіальної громади.

Тоді очільники територіальних громад запропонували  чіткі та зрозумілі правила розподілу цих коштів – в залежності від протяжності доріг в межах територіальної громади. 

Ця ініціатива була підтримана тодішнім очільником області Олегом Гончаруком та продовжилася при його наступнику Денису Шмигалю. Концепція допомагала громадам частково вирішувати проблеми з утриманням автошляхів.

Сьогодні алгоритм такого розподілу коштів на ремонт доріг більше не працює.  Зі змінами керівників облдержадміністрації пропозиції голів громад нині, на жаль, не враховуються.

Про це заявив голова Печеніжинської громади Ігор Довірак, пишуть у пресслужбі Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття

«Ми розуміємо, що за останній час в Івано-Франківській області змінено чотири голови облдержадміністрації. Люди, які приходять на цю посаду, можливо, не звертають увагу на ті ініціативи, що працювали і  дозволяли громадам хоч якось утримувати та ремонтувати дороги», – підкреслив він.

«Область цьогоріч отримала від держави півмільярда гривень. Ми не розуміємо, яке цільове призначення цих коштів. Якщо брати Печеніжинську ТГ, то в ній є 3% доріг державного й місцевого значення (приблизно 47 км). У 2021 році моя громада отримала 0.00 грн на їхній ремонт. Я думаю, там, де живе 20 тисяч людей, «виділити» нуль гривень – це, як мінімум, не повага до них», – додав керівник Печеніжинської територіальної громади.  

За словами Ігоря Довірака, в минулі роки, окрім субвенції з Дорожнього фонду, громадам додатково виділялись й кошти з Державного фонду регіонального розвитку.

«Ще  понад 100 млн гривень у нас було додатково, – підкреслив Довірак, – За рахунок коштів з Дорожнього фонду у 2019 році в нас розпочались покращення дорожньої інфраструктури. Мали сподівання, що такі роботи будуть продовжені і в наступні роки, проте наразі ми фінансуємо покращення в цій сфері лише з власного бюджету розвитку».

За підрахунками громади, цьогоріч з Дорожнього фонду мало надійти від 4 до 8 млн гривень. Від громади надіслали більше п’яти звернень до ОДА щодо стану  доріг, щоб вони вжили хоч якихось заходів: «На жаль, відповіді ми так і не отримали»

Щоправда, Ігор Довірак зауважив, що нині відбуваються онлай-наради з керівництвом області: «Від посадовців держадміністрації чути одне й те саме: «ми збираємо пропозиції», «ми формуємо перелік доріг», «ми намагаємось…» тощо. По факту результат - 0.00 грн виділено у 2021 році на ремонт доріг моїй громаді».

Голова Печеніжинської громади зазначив, що нині є просте вирішення цієї проблеми. За його словами, на шість районів Івано-Франківщини щороку виділяються кошти з Дорожнього фонду на експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення.

«Приміром, цьогоріч Прикарпаття отримало понад 0,5 млрд гривень такої субвенції. У кожному районі відбулась процедура закупівлі, тому доцільно було б пропорційно виділити певний відсоток від протяжності доріг ТГ. Я вважаю, такий розподіл справедливим. Розумію, що будуть невеликі кошти, але це хоч щось. Пів кілометра, умовно, зробимо цього року, наступного – ще один кілометр. І поступово будемо рухатись – покращувати стан дорожнього покриття. Невже це важко зробити? Тут не треба змін до чинного законодавства. Потрібно бути послідовним і, зрештою, враховувати позицію голів громад.
Хочу також зауважити: кошти з ДФ це не лише асфальтування доріг, а також і їх утримання. Попереду нас очікує зимовий період, нам потрібно прочищати й утримувати дороги, щоб не допускати аварійних ситуацій на автошляхах. Добре, що ми передбачили цього року кошти в місцевому бюджеті на ці роботи. Проте ці гроші мали б надійти від держави», – резюмував Ігор Довірак.