Logo
27 Серпня 2020, 20:27
Теги: трембіта

Її звуки ні з чим не сплутаєш: як на Прикарпатті майструють найдовший інструмент у світі

Коли гуцули трембітають, їм сприяють самі Карпати. Україні належить найдовший музичний інструмент у світі - трембіта. Колись це був засіб зв'язку, та зараз усе змінилося і вона віддана лише музиці.

Її звуки ні з чим не сплутаєш, однак, навчитися грати на трембіті непросто.

Життя Василя Грималюка із села Шепіт, що на Косівщині, відзначене блискавкою. Одна вдарила його самого у тридцять років, а вражені небесним вогнем смереки він шукає для роботи - майструє трембіти із так званих "громовиць".

Розколювати, видовбувати, клеїти, огортати березовою корою - процес кропіткий. Робота над однією трембітою може тривати близько місяця.

А ось старшого трембітаря Миколу Григоровича місцеві називають мольфаром. Кажуть, що він не лише вміє грати на гуцульських інструментах, але й розганяє хмари та пророкує. Сам же він називає себе травником. 

"Моя душа віщує, що через три-чотири роки те все заспокоїться. Я відчувають так організмом, від природи", - пророкує мольфар закінчення війни в Україні. За його словами, українцям потрібно "згуртуватися", і через "років десять" життя в країні стане кращим. 

Ще один трембітар Микола Василевич - рекордсмен із Книги рекордів карпатського краю. Він першим виконав гімн України на трембіті за одну хвилину та п'ятнадцять секунд. Раніше чоловік працював у ДАІ на посту в Яремче. 

"Хлопці їхали з похорону, машиною, порушили, зупинив, а вони кажуть: "Не пишіть, ми вам заграємо". Вони витягли 6 трембіт і почали грати. То було щось цікаве", - згадує пан Микола. Відтоді він затятий трембітар. 

Детальніше в сюжеті ТСН: