Світ та українці під бій курантів в 00.00 1 січня 2020 року загадували та очікували від нового року найкращих змін та покращень.
Однак рік щура приніс нам багато нещасть, втрат, розчарувань розпочинаючи з перших днів нового року.
Типовий Франківськ вирішив підбити підсумки всіх катастроф, катаклізмів та втрат, які завдав складний 2020 рік.
Авіакатастрофа
8 січня другий день різдвяних свят для українців та світу запам'ятався, як великою трагедією, яка увійшла до п'ятдесяти найбільших авіакатастроф у світі.
Так, ранком 8 січня о 6:14 за іранським часом трапилась авіакатастрофа, а саме збиття Boeing 737 під Тегераном. Літак Boeing 737—800 належав авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України". В цій жахливій трагедії загинули всі, хто перебував на борту: 176 осіб, з яких 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Усі члени екіпажу та двоє пасажирів були громадянами України. Серед пасажирів було 24 неповнолітніх, з них 19 дітей до 12 років. Найменша дитина — 2018 року народження. 9 січня 2020 року було оголошено днем жалоби в Україні та Ірані.
Іванофранківців ця трагедія неабияк колихнула, адже в цій жахливій катастрофі загинула молода 24-річна дівчина з Івано-Франківська - Марія Микитюк.
Дівчина навчалася в Національному авіаційному університеті у 2012-2018 роках.
Марія працювала в авіакомпанії бортпровідницею. Дівчина - єдина дитина у сім’ї. Виховувала її мама. Дівчина 4 роки зустрічалася з Богданом Виновим. У 2021 році пара планувала весілля...
До 11 січня влада Ірану мовчала про те, що випадково збили літак. Іран нарікав на "людську помилку". Військові були в найвищому стані готовності й прийняли цивільний літак за ворожу ціль. Попри зізнання у збитті літака Іран відмовлявся надавати Україні "чорні скриньки". У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох "чорних скриньок" збитого в січні над Тегераном літака МАУ. У МЗС України заявили, що розшифровка підтвердила: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.
Іран виділить 200 млн євро з Фонду національного розвитку на виплату компенсацій Україні. Гроші на це закладуть у держбюджет Ірану на 2021 рік.
Світова пандемія
Тільки-тільки світ та українці почали оговтуватися від авіакатастрофи, як зі сходу прийшла жахлива інформація, яка досі тримає світ у страху та безвихідності - COVID-19.
Передісторія хвороби, яка захопила кожну країну.
Коронавірус (COVID-19) - інфекційна хвороба, яка вперше виявлена у людини в грудні 2019 року в місті Ухань, Центральний Китай. Хвороба почалася як спалах, що розвинувся у пандемію. Причиною хвороби став коронавірус SARS-CoV-2 (стара назва 2019-nCoV)[18], циркуляція якого в людській популяції була до грудня 2019 року невідомою. 9 січня 2020 року в Ухані від нової хвороби померла 61-річна людина, який був постійним клієнтом на ринку. У нього було кілька фонових тяжких хвороб, серед яких ураження печінки, і він помер від серцевої недостатності та пневмонії.
З 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я визнала пандемію коронавірусу.
Попри вжиті карантинні межі Китаю, захворюваність та смерть розпочала "наступи" на інші країни: Японія, Південна Корея, Шанхай, тд. Вже 14 лютого зареєстровано 64 437 лабораторно підтверджених випадків зараження коронавірусом та 1383 летальних випадки.
Влада інших країн в лютому розпочали евакуйовувати своїх громадян із осередку хвороби - Китаю. 20 лютого влада України відправила рейс за українцями, яких пізніше помістили на карантин у Нових Санжарах. На таке рішення держави місцеві мешканці стали проти та утворили мітинг на який з’їхалися спецзагони правоохоронних органів та військові.
У березні коронавірус "добрався" до України. 2 березня було зареєстровано першого хворого на коронавірусну інфекцію в Чернівецькій області, де пізніше фіксувалась найбільша кількість хворих.
У світі продовжують фіксувати мутацію коронавірусу. Згідно з даними міністерства, спочатку мутацію B1.1.7, яку вважають відповідальною за зростання темпів поширення коронавірусу на півдні Британії, спершу виявили фахівці у Вищій медичній школі Ганновера. І вже пізніше висновок медиків підтвердили колеги у Берліні. Особа, у якої виявили мутований коронавірус, вже померла від наслідків COVID-19.
В Україні наразі 1 037 362 осіб.
Вчені винайшли вакцину проти COVID-19. Попередній аналіз показує, що перша ефективна вакцина проти коронавірусу може захистити понад 90% людей від зараження Covid-19. Розробники - Pfizer та BioNTech - назвали це "великим днем для науки та людства".
Елязигський землетрус
Цей рік не обійшовся без серйозних природних явищ. Тільки світ почав приймати перші випадки нової інфекції, як 24 січня Туреччину сколихнув землетрус з магнітудою 6,7 Mw, який стався о 20:55 за місцевим часом. Епіцентр знаходився поблизу міста Сивридже у провінції Елязиг і був відчутний у сусідніх провінціях: Діярбакир, Малатья, Адияман, Самсун, та країнах: Сирія, Ліван, Іран. Турецька обсерваторія повідомила про магнітуду 6,5 Mw.
Щонайменше 41 загиблих і тисячі поранених.
Гіперцентр був розташований на глибині 11,9 км. Землетрус тривав 40 секунд.
Прикарпаття також трясло, на щастя землетруси були невідчутними. У червні зареєстровано землетрус з параметрами: магнітудою (за шкалою Ріхтера) 3,2 в Івано-Франківській області 07:22:49. Джерело землетрусу знаходилось у районі міста Долина Івано-Франківської області на глибині 2 км.
2 грудня було зафіксовано знову землетрус, його джерело знаходилось у Надвірній на глибині 3 кілометрів та належить до ледве відчутних землетрусів. Коливання можуть відчуватися окремими людьми в спокійному стані всередині приміщення, особливо на верхніх поверхах.
Землетрус у Хорватії
Здавалося б кінець року, і все мало бути спокійним, але не для жителів Хорватії. 28 грудня стався сильний землетрус у Хорватії. землетрус був магнітудою 5,1. Його епіцентр розташувався за 12 кілометрів на південний захід від міста Сісак та за 51 кілометр на південний схід від Загреба і заліг на глибині 5 кілометрів.
Ще один землетрус магнітудою 4,9 стався близько 7:50 ранку. Його також відчули в Загребі. Внаслідок землетрусу зросла кількість смертей до 7 осіб. Продовж дня трясло країну. Землетрус повторився 29 грудня близько 12-20 за місцевим часом, його магнітуду оцінюють від 6,2 до 6,4 бала за шкалою Ріхтера. Епіцентр знаходився поблизу міста Петриня.
У середу вранці ще три землетруси сколихнули Хорватію, яка переживає поштовхи третю добу поспіль.
Потужність землетрусів склала 4,7, 4,8 та 3,9 бала за шкалою Рихтера.
Епіцентр першого землетрусу, що стався о 6:15 ранку, знаходився за 12 кілометрів на північний захід від Сісака і заліг на глибині 8 кілометрів.
Його сильно відчули жителі Петрині, яка напередодні найбільше постраждала від стихійного лиха, а також Загреба, Великої Гориці та Карловаця. Українців серед потерпілих немає.
Буревій "Забіне"
На початку лютого у Північній Європі лютував буревій, який завдав чималої шкоди країнам.
Буревій "Забіне" приніс ураганні вітри і проливні дощі в Великобританію та Ірландію, спричинивши перебої з електрикою і повені. Потужний шторм "пішов" на Францію, Бельгію, Нідерланди, Швейцарію і Німеччину. Внаслідок буревію в країнах були скасовані численні авіа- та залізничні рейси.
Найсильніше ураган "Сиара" обрушився на Уельс, де в окремих частинах пориви вітру досягали 150 км / ч.
Кількість жертв у Європі в результаті штормів, що тривають цими днями, зросла до 8 осіб.
Пандемія COVID-19 та ізоляція
Загострення захворюваності коронавірусної інфекції у світі змусило країни вводити карантинні обмеження та повністю закриття кордонів, аби уникнути більшого поширення хвороби.
11 березня Україна вводить повний локдаун. Таким чином зупинивши весь процес життя країни до червня. Для тих, хто встиг перетнути кордон до локудауну влада запроваджувала самоізоляцію на 14 днів. Європа втому числі і Україна вводила жорсткі обмеження під час карантину: заборона відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, спортивні і дитячі майданчики, рух громадського транспорту, перебування у громадських місцях не більше 2 людей, вихід у захисних масках. В деяких країнах Європи дозволялося вигул собак, а також відвідування торгових закладів.
Жорсткі обмеження локдауну призвели шкоду для економіки держав.
Найпотужніші шторми року
Від початку року природа давала країнам про себе знати. Так, шторми та торнадо, що вирували на півдні та середньому заході США у січні призвели до загибелі 12 людей. Такі погодні умови торкнулись регіонів США з населенням у більш ніж 30 мільйонів. Понад 1000 авіарейсів було скасовано.
В результаті штормів в американському штаті Алабама, без струму на вихідні залишилось 180 000 місцевих мешканців, повідомила енергокомпанія Alabama Power, що обслуговує штат. Компанії вдалось поновити енергопостачання до 116 000 користувачів на кінець вихідних.
Наприкінці січня до Іспанії "завітав" шторм "Глорія", який завдав великих втрат країні.
Шторм приніс на територію Іспанії рясні снігопади, яких тут не бачили вже давно. Для Каталонії вони взагалі стали рекордними. Через розгул стихії тимчасово заборонено рух вантажівок і автобусів на більш ніж 30 великих дорогах в Кантабрії, Астурії, Наваррі, Саламанці. Шторм також зачепив і Францію: найпівденніший департамент - Східні Піренеї знаходиться в стані постійної бойової готовності. Спостерігалися великі пориви вітру 100км год. Стихія охопила всі середземноморські узбережжя Іспанії: через негоду перекрито було дороги, також закриті для руху суден порти Валенсії і Гандии. На узбережжі висота хвиль досягає 5-7 метрів. Іспанська влада закликала громадян бути обережними. Кількість загиблих унаслідок шторму “Глорія” в Іспанії зросла до 13 людей, ще декілька досі вважають безвісти зниклими. Серед загиблих в результаті шторму "Глорія", який накрив велику частину Східної Іспанії, був і 55-річний українець.
Тропічний шторм Аманда - був короткотривалим тропічним штормом, який спричинив смертельну повінь та зсуви грунту в Центральній Америці в кінці травня 2020 року. Другий тропічний циклон і перший названий шторм сезону ураганів Тихого океану 2020 року.
У Сальвадорі проливні дощі завдали значної шкоди уздовж прибережних міст країни, коли ріки виходили з берегів та змивали будівлі. Опади досягли 267,4 мм (10,53 дюйма). Аманда убила 16 людей у Сальвадорі, з яких щонайменше шість загинули внаслідок спалаху, а один загинув від зруйнованого будинку. Сім людей залишаються зниклими безвісти станом на 2 червня. Шторм завдав шкоди понад 1000 тисячі будинкам. Збитки по всій країні оцінюються в розмірі понад 200 мільйонів доларів США.
Тропічний шторм Фей - перший тропічний шторм, який здійснив вихід на берег в американському штаті Нью-Джерсі, після Урагану Айрін у 2011 році. Шоста названа буря сезону ураганів в Атлантичному океані 2020 року Фей був раннім штормом, що зафіксували в басейні, коли вона утворилася 9 липня побивши рекорд який встановив Тропічний шторм Франклін у 2005 році
Шестеро людей загинули через повені, Фей завдав збитків на 350 мільйонів доларів США на Східному узбережжі США, що також призвело до того, що шторм став найруйнівнішим штормом сезону ураганів Атлантичного океану до 2020 року, після Тропічного шторму Крістобаль.
У вересні вісімнадцятий названий шторм і сьомий ураган Саллі надзвичайно активного сезону ураганів в Атлантичному океані 2020 року забрав життя 9 жителів США, і на сьогодні одна особа вважається зниклою безвісти.
Також в червні циклон Нісарга найсильніший тропічний циклон, який завдав удару по індійському штату Махараштра в червні 2020 року з 1891 року. Жертвами циклону стали 6 людей.
Південно-східна частина Франція з 1 жовтня опинилася під ударом шторму "Алекс". Під час шторму дев'ятьох осіб вважають зниклих безвісти.
У жовтні ураган необминув і Україну. 17 жовтня, в Кропивницькому ураган зірвав дахи з будинків, розбив паркани, пошкодив стіни та лінії електропередач. Потужний вітер зірвав із сотні будинків дахи та навіть деякі знищив вщент.
У листопаді Тропічний буревій пронісся багатьма країнами Центральної Америки, а тепер накрив Кубу. За наявними даними, жертвами стихії стало близько 200 людей. За даними кубинських фахівців, швидкість вітру досягала приблизно 100 кілометрів на годину. У Гондурасі від стихії постраждало понад 1,7 мільйона людей.
Британія та північ Франкіції досі потерпає від ураганів. 27 грудня зафіксовано потужний ураган "Белла", який зі швидкістю вітру 112 кілометрів на годину залишив без електроенергії тисячі будинків. На острові Уайт в Ла-Манші в ніч з суботи на неділю швидкість вітру була зафіксована на рівні 170 кілометрів на годину.
Паводки на Заході України
Івано-Франківська область вкотре страждає від повені. так, жертвами стихії стали четверо людей. Цього року червневий паводок завдав великої шкоди гірським районам області: зруйновані будинки, знищені мости та обрив доріг. Впродовж двох днів червня випала рекордна кількість опадів.
Найбільше постраждало під час червневої повені Прикарпаття, де 190 км доріг загальною протяжністю зруйновано і понад 400 км автодоріг пошкоджено. Також зруйновано 90 мостів і 130 пошкоджено. Були підтоплені 263 населені пункти. Збитки, які завдала стихія, оцінюють щонайменше у 2,5 млрд грн.Також через негоду пошкоджені певні інфраструктурні об'єкти у Закарпатській, Львівській, Чернівецькій областях. Червневий паводок завдав збитків областям на 234 млн грн..
Підтоплення Венеції
Місто вічної романтики та неповторним колоритом червень здивував неабияк. Чверть Венеції затопило через приплив води. Рівень води в місті сягнув 116 см, що є третім за величиною показником для цього місяця.
Причиною аномального припливу шторм в Атлантиці, який спричинив сильні вітри і дощі на півночі Італії. Найвищий приплив у червні було зафіксовано 2002 року, коли відмітка рівня води сягнула 121 сантиметра, а в червні 2016 року - 117 сантиметрів.
У грудні знову повторилося залічені години підтоплення Венеції. Місцева влада не активувала систему бар'єрів для захисту від паводка, бо за прогнозами синоптиків, рівень припливу не мав перевищувати один метр 30 сантиметрів. повінь перевершила ці показники і чимало крамниць, кафе та ресторанів затопило. Підтоплені заклади підраховують збитки, які і так сягнули жахливих масштабів через відсутність туристів під час пандемії.
Луцький терорист
Всю Україну в липні схвилювало захоплення 13 заручників у Луцьку. На центральній площі Луцька зранку 21 липня озброєний чоловік захопив рейсовий автобус з пасажирами. При собі він мав вибухівку та зброю. Протягом дня чоловік кілька разів відкривав вогонь. Зловмисник пообіцяв відпустити заручників за однієї умови після того, як президент Володимир Зеленський виконає його вимогу та опубліковує відео на якому скаже фразу "Фільм "Земляни" 2005 року. Дивитися усі". Президент ввечері виконав умову. Ввечері того ж дня спецпідрозділи МВС здійснили штурм, в результаті якого нападника було затримано, а всі заручники — звільнені.
Вибух в Бейруті
На початку серпня для Бейруту( Ліван) став фатальним. Ввечері, 4 серпня, прогримів потужний вибух. Епіцентр вибуху був розташований у порту (він тепер практично зруйнований) і був такої сили, що завдав шкоди цілому місту. За даними сейсмологічної обсерваторії в Йордані, вибух у Бейруті еквівалентний землетрусу магнітудою 4,5 бали. У цьому жахливому вибуху загинуло дві сотні осіб і близько 4 тисячі поранених. Влада Лівану оголосила Бейрут зоною лиха. Так, єдиною офіційною версією вибуху є нітрат амонію. 2750 тонн цієї речовини зберігали в неналежних умовах, на складі в порту від 2014 року.
Пожежі на Луганщині
Липень завдав шкоди Луганській області.
6 липня о 13 годині поблизу села Осколонівка Новоайдарського району на території Боровського та Охтирського лісництв виникла пожежа на площі близько 50 га, зокрема верхова на 20 га. Вогонь пробирався до житлових будинків, влада змушена була евакуйовувати людей. Число жертв лісової пожежі в Новоайдарському районі зросло до шести. У повідомленні ДСНС станом на 19:20 ішлося про п'ятьох загиблих і дев'ятьох госпіталізованих. Вогнем знищено близько 80 дачних будинків та 30 житлових будинків у с. Смолянинове.
30 вересня пожежі на Луганщині відновилися. Внаслідок них було евакуйовано людей із сіл. Займання виникло через пожежу сухої трави й лісової підстилки, полум'я ширилося через сильний вітер. Найбільш складна ситуація склалася вздовж лінії розмежування на території Станично-Луганського, Новоайдарського, Сєвєродонецького районів, де до зони ураження потрапило 32 населених пункти.
Під час гасіння пожеж евакуйовано 150 осіб.
Під час ліквідації лісових пожеж виявлено тіла 11 осіб, з яких: 3 особи загинуло внаслідок отруєння продуктами горіння, 1 особа – від отриманих опіків, 3 особи – внаслідок серцевих нападів, 4 особи - причина загибелі встановлюється. Постраждало 19 осіб (у тому числі 3 рятувальники).
Авіакатастрофа під Харковом
Болючою трагедією для українців стала страшна трагедія поблизу Чугуєва, де 25 вересня близько дев'ятої вечора поблизу міста Чугуїв на Харківщині.
Літак АН-26, що виконував нічний навчальний політ, впав під час приземлення за 2 кілометри від військового аеропорту. В авіакатастрофі загинуло 26 осіб. Загиблі курсанти навчалися на штурманів, а керували польотом досвідчені пілоти.
В цій жахливій події вдалося вижити одному солдату, який після падіння літака намагався врятувати свого побратима, на якого перекинулося полум'я. Однак, на жаль, цей військовий помер від опіків вранці 26 вересня.
"Проснулися" вулкани
Страх для жителів деяких країн наводили і вулкани, які проснулися від довго сну. Так, у листопаді на індонезійському острові Лембата 1423-метровий вулкан Левотоло викинув стовп попелу заввишки 4 км. Через активізацію вулкану на індонезійському острові Лембата свої домівки були вимушені покинути 4 628 людей.
У грудні метеорологічне управління Японії поінформувало, що на острові у південно-західній префектурі Кагосіма сталося виверження вулкана. В результаті виверження великі камені падали на відстані до 1,3 кілометра на південний схід від кратера Отаке.
Житловий район на острові розташований приблизно за 4 кілометри від кратера. Місцева влада каже, що станом на 1 грудня на острові проживала 81 особа.
У січні на Філіппінах на острові Лусон прокинувся вулкан Тал, який розташований за 66 кілометрів від столиці, викинув у повітря стовп попелу у пари висотою 15 кілометрів.
2020 рік більшість називає як найгіршим роком, що могло з ними статися. Найгіршим вважаєтеся те, що в цих всіх жахливих подіях є тисячі смертей. Однак, чи стоїть вина за людством залишається гадати, а природа продовжує робити своє.
Тож до закінчення цього року залишаються лічені дні, і чи перші хвилини 2021 року принесуть нам якісь надії залишається тільки вірити.