Logo
7 Жовтня 2021, 18:30

Синдром емоційного вигоряння: коли виникає і як відрізнити від утоми

ВООЗ офіційно визнала Синдром емоційного вигорання (СЕВ) професійним захворюванням.

Однак слід відрізняти справжнє вигорання і звичайною втомою. Втома – це тимчасове зниження працездатності людини, яке виникає через інтенсивну і довготривалу роботу. Основна відмінність полягає в короткочасності. Після втоми людина здатна доволі швидко відновити кількісні і якісні показники своєї роботи. Коли ж ідеться про емоційне вигоряння, то тут важливо розуміти, що період відновлення вимагає достатньої кількості часу і зусиль.

Дуже часто через вищезгадані короткострокові зниження працездатності, на які ми не звертаємо уваги, відбувається хронізація симптомів і перетікання їх у вигляд розладу.

СЕВ має як психофізичні, так і соціально-психологічні та поведінкові симптоми. Психофізичні симптоми СЕВ — відчуття хронічної втоми, загальна астенізація, порушення сну, зміни ваги. Соціально-психологічні — почуття надмірної відповідальності, пасивність, нудьга, байдужість, тривога, негативізм вживання алкоголем, нікотином. Поведінкові: невиконання пріоритетних завдань, дистанційованість. 

symptomy-sev

Уперше термін СЕВ застосовано в 70-х роках ХХ ст. американським психіатром Г. Фрейденбергом. Ще в той час вчені методом спостереження дійшли висновків, що хронічний стрес – реальна проблема, яка потребує комплексного та інколи навіть медикаментозного лікування.

«В таких ситуаціях не допомагає поширене «Візьми себе в руки!» або «Ти можеш!», це може мати навіть зворотній ефект внаслідок загостреного відчуття власної неповноцінності», — ідеться в повідомленні.

Існує низка професій, представники яких більш схильні до СЕВ. Це переважно ті, що передбачають постійний контакт з іншими людьми: вчителі, лікарі, соціальні працівники та навіть психологи. Але загалом стрес-реакція на виробничі та емоційні вимоги цілком застосована до усіх сфер людської діяльності.

Причини СЕВ:

— тривала робота в напруженому режимі;
— навантаження, емоційні або фізичні;
— відсутність належної винагороди;
— виснажлива атмосфера в колективі;
— переоцінка цінностей.

 

 

Фото з відкритих джерел ілюстративне.