Logo
6 Липня 2019, 12:46

Свято Івана Купала: вогонь, вода і квітуча папороть

«Сонце, повітря і вода – наші кращі друзі». Ця стара радянська приказка найкраще підходить до дня Івана Купала. Адже саме з водою і сонцем пов’язані давні купальські обряди, а проводити це свято найкраще, звичайно ж, на свіжому повітрі. Дата святкування Івана Купала припадає на 6–7 липня.

Витоки і історія святкування Івана Купала

Назвати точну дату зародження цього свята на сьогоднішній день неможливо. За деякими даними, згадка Купали в Україні припадає на 12 століття, хоча його історія сягає корінням углиб тисячоліть. Більшість дослідників дотримується думки, що це свято існувало з раннього періоду родоплемінних відносин. Мова йде про стародавню трипільську і скіфо-сарматську культури. Тобто день Івана Купали святкувався як мінімум 3 тис. років тому, підтвердженням чому служить більшість археологічних розкопок, пише IGotoWorld.com.

Достеменно відомо, що для слов’ян Іван Купала являв собою не просто веселе гуляння, він складав основу слов’янського світогляду. Справа у тому, що це свято у давні часи припадало на день літнього сонцестояння – 20-ті числа червня за старим стилем. Небесне світило у цей день досягає найвищої точки і сили свого світіння, нагадуючи про те, що час рухається до зими, і незабаром ночі будуть ставати довшими. Темні сили несказанно раділи такому розкладу. Слов’яни, будучи затятими сонцепоклонниками, не могли змиритися з таким ходом подій, тому і виникла традиція розпалювати величезні вогнища. Таким чином, сонце живилося новими силами, щоб темрява не зуміла взяти гору.

На сьогоднішній день свято Івана Купала є яскравим прикладом переплетення язичницьких та християнських традицій. І тепер невідривно пов’язане з днем Іоанна Хрестителя, який припадає на 7 липня за новим стилем. До речі, у цей же час виникає і сучасна назва свята, слово «хреститель» з грецької перекладається як «купатель», що пов’язано з ритуальним обмиванням у відкритому водоймищі.

Ніч на Івана Купала: ворожіння, обряди і традиції

Купальські обряди
За традицією, у ніч на Івана Купала проводилося безліч різних обрядів і ритуалів. І навіть сьогодні купальську ніч вважають однією з найбільш «сильних», коли все навкруги наповнюється цілющими і магічними властивостями. Основними силами є вода, вогонь і трави.

Очищення водою

Масові купання – один з основних обрядів Іванового дня. Вважалося, що у цей день уся нечисть покидала води озер, річок і водойм, тому можна було купатися, не побоюючись нікого і нічого. До того ж, слов’яни вірили, що у цей час вода наділялася особливою магічною і цілющою силою, допомагаючи очиститися від зла і знайти міцне здоров’я. Ті, хто жили далеко від відкритих водойм, витоплювали лазні і користувалися віниками аж до наступного дня Івана Купала.

Очищення вогнем

Очищаючі багаття – головна особливість купальської ночі. Давня традиція перестрибувати через кострища досі є однією з найбільш популярних і улюблених розваг.

Хлопців і дівчат, які цього дня стрибали вище всіх, чекали довгі роки щастя. Також вважалося, що вогонь у цей день може позбавити від хвороби, тому було прийнято водити між багать худобу і спалювати у вогні одяг тих, хто страждає важкими недугами.

Магія трав

Ніч Івана Купала – воістину містичне свято. Слов’яни вірили, що у цей день рослини і навіть тварини могли говорити між собою. Зборами різних трав обкурювали будинки, щоб уберегти себе від нечистої сили. Квітка Іван-да-Мар’я могла говорити людськими голосами і відлякувати злодіїв або непроханих гостей. Але особливо цінувалась папороть. Адже у цей час вона горіла дивним кольором, немов червоним полум’ям і таким яскравим, що ставало видно, як удень. Кожен, хто зірве папороть у ніч на Івана Купала, наділявся магічними силами. Але за квіткою полювали не тільки люди, але і нечиста сила, тому потрібно було бути дуже обережним.

Як уберегти себе від нечистої сили

У купальську ніч також можна наштовхнутися на нечисту силу. Особливе місце відводилося богиням води – русалкам, які у цей час виходили з води і відправлялися гуляти у лісі або у полі.

Молоді хлопці, які натрапили на русалку, повинні були поводитися дуже обережно: не можна ігнорувати – інакше залоскоче до смерті, але й не піддаватися її чарам – затягне на дно ставка, звідки не можна повернутися. Щоб русалка не могла до тебе наблизитися, потрібно носити миту, полин, любисток. Дівчатам також слід було побоюватися водяних німф – не гуляти самим у лісі і не купатися без натільного хрестика.

Ворожіння на Івана Купала

Ворожіння – невід’ємна частина Івана Купала. Найпоширенішим ворожінням було і є ворожіння за допомогою вінків.

У сплетені вінки із різноманітних трав вставлялися запалені свічки, після чого вінки спускали на воду і уважно за ними стежили:

якщо вінок швидко відпливав від берега, це обіцяло довге життя і щасливе заміжжя;

та, чий вінок запливав далі інших, буде щасливішою за інших;

якщо свічка горіла довше інших, то це символізувало довгі роки життя;

а якщо вінок тонув, то це говорило про те, що дівчина не вийде цього року заміж або суджений розлюбить її.

Слід додати, що свято Івана Купала відоме не тільки в Україні, Росії та Білорусі, а й у багатьох країнах світу.

Наприклад, у Литві воно відоме як Ладо, у Польщі – Соботки, у Латвії – Ліго, в Іспанії – день Сан Хуана, в Японії – Танабата Мацурі. І у багатьох інших куточках світу це свято є чимось містичним, загадковим і чарівним, сповненим різноманітними яскравими ритуалами.