Logo

У Домбровському кар’єрі можуть міститись залишки високотоксичного гексахлорбензолу

На дні затопленого  Домбровського кар’єру, що в Калуському гірничопромисловому районі, можуть міститися залишки високотоксичних відходів гексахлорбензолу.

Відповідну інформацію було озвучено на минулому тижні на виїзному засіданні створеної з ініціативи народного депутата України Едуарда Прощука міжвідомчої робочої групи з проблем Калуського гірничопромислового району під головуванням заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Романа Шахматенка.

Питання підняв начальник управління техногенної безпеки Державної служби України з надзвичайних ситуацій Тарас Поліщук. Він нагадав, що ще до створення у Калуші спеціального полігону для захоронення небезпечних хімічних відходів, частину відходів гексахлорбензолу зберігали у Домбровському кар’єрі, що свого часу було відзначено спеціальною комісією ООН.

Інформацію підтвердила голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. З її слів у кар’єрі дійсно могла залишитись частина гексахлорбензолу, що зберігалася там раніше. За даними карт розміщення відходів гексахлорбензолу, що їх було передано місцевими підприємствами до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, у 2010 – 2012 роках частина небезпечних відходів дійсно зберігалася у на той час незатопленій частині кар’єру. Частину їх вдалося вивезти, проте певна кількість відходів все-таки залишилась і була в подальшому затоплена розсолами, рівень яких постійно збільшується за рахунок постійного притоку прісної води. «По картах, які підприємства дали в Міністерство захисту довкілля – по тих картах розміщення відходів гексахлорбензолу – там він (гексахлорбензол – ТФ) був. Але оскільки ця програма з 2010 року була загострена і потім почала реалізовуватись, доки дійшла справа до грошей і виділення коштів, до затвердження цієї програми і вивезення гексахлорбензолу, частина захоронених ємностей – це були такі старі іржаві бочки – вони вже практично були поглинуті цим дном, піском, солями і була можливість забрати лише ті, що не становили небезпеки для людей, які там працювали, тому що ґрунт вже просідав – люди ходили по коліна в цьому багні і це була загроза. Тому те, що можна було забрати до останнього, – те забрали», - розповіла пані Тимочко.

Найгірше в цій ситуації, що на сьогоднішній день влада та екологи не володіють достеменною інформацією про кількість гексахлорбензолу, який залишився у Домбровському кар’єрі. Зважаючи на постійне поповнення кар’єру прісною водою, зокрема, за рахунок атмосферних опадів та, загрозу прориву до кар’єру вод річки Сівка, про що вже писав Типовий Франківськ, існує реальна загроза потрапляння в найближчій перспективі небезпечних хімічних відходів разом з розсолами у прісні водні горизонти та до місцевих річок, а з їх водами – до Дністра.

Наразі, як було зазначено на нараді, фахівці Державної установи «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» не фіксують перевищення гранично допустимої кількості гексахлорбензолу у водних горизонтах, зокрема, у громадських колодязях, хоча таке перевищення фіксувалося 12 років тому.