Logo

Незрозумілий розподіл інфраструктурної субвенції: багатим громадам більше коштів, а біднішим - взагалі нічого

 В сучасному житті нерідко трапляється так, що  багатий багатіє, а бідний втрачає й те, що має. Такий стан речей важко зрозуміти.  Як і нелегко зрозуміти логіки, з якою цього року Поляницька територіальна громада, де знаходиться відомий курорт«Буковель» отримала аж 130 мільйонів інфраструктурної субвенції на будівництво сучасного біатлонного комплексу. Коли,  до прикладу, Надвірнянська територіальна громада -10 мільйонів на будівництво басейну. Чому і без того багата громада отримує таку допомогу з бюджету на будівництво комплексу, на якому навряд чи займатимуться дітки та молодь з Поляницької громади? Адже вже давно Поляниця та відомий курорт став місцем відпочинку радше заможних мешканців столиці, а останнім часом і арабських країн, ніж мешкаців самого Карпатського регіону… Але це так, до слова. Що ж, повертаємось до нашої інфраструктурної субвенції та дивної формули його розподілу.

image
open png image

Що ж таке, простими словами, інфраструктурна субвенція? Це певна сума грошей, яка виділяється з державного бюджету для підтримки та розвитку територіальних громад.

Її призначення доволі широке: від покращення якості надання адмінпослуг та розроблення проектної, містобудівної, планувальної документації до будівництва та ремонту вулиць, доріг і мостів. Конкретні напрями використання коштів визначають органи місцевого самоврядування. Вперше вона була запроваджена у 2016 році за часів уряду Гройсмана, і отримали її створені в 2015 році 159 ОТГ. Від того часу її щорічно розподіляють між усіма ОТГ – як новоствореними, так і тими, які функціонують вже кілька років.

Аналізуючи обсяг інфраструктурної субвенції для територіальних громад області, зазначимо, що у період з 2016 по 2019 роки, кошти інфраструктурної субвенції спрямовувалися територіальним громадам згідно формульного розрахунку, затвердженого постановою КМУ від 16.03.2016 року № 200, в якому враховувалась площа територіальної громади та кількість сільського населення.

Так, у 2016 році її обсяг для Прикарпаття склав 22 млн.грн., у 2017 році – 43 млн.грн., у 2018 році – 58 млн.грн., у 2019 році – 71 млн.грн., у 2020 році не було передбачено коштів взагалі…

Цього ж року для Івано-Франківської області обсяг субвенції на реалізацію інфраструктурних проектів та розвиток об`єктів соціально-культурної сфери складає 230,6 млн.грн., яка спрямована тим територіальним громадам, які і так мають значний фінансовий ресурс. Окрім того, що левову часту коштів отримала чи не найбагатша територіальна громада, Івано-Франківська ТГ отримала 44,6 млн.грн, з яких 40 мільойнів для будівництва моста на Пасічній. Ще 8 громад отримали по декілька мільйонів на свої проекти, в той самий час, як 52 громади не отримали ні гривні!

Схожа ситуація у нерівномірності розподілу цих коштів є і між областями. Так, для Дніпропетровської області її обсяг становить 2,4 млрд.грн, що у 10 разів більше, ніж для Прикарпаття. Зрозуміло, що такий поділ не є випадковим. І, напевне, не дивно, що Прикарпаття отримало набагато менше, як Херсонська, (798 мільйонів), Донецька(647,6 мільйонів гривень) чи Закарпатська область, яка отримала 641,6 млн.грн., що у 2,8 разів більше від нас. Але якщо це нас трішки потішить, то є й такі області, які чомусь взагалі отримали набагато менше: Вінницька область – 18,2 млн.грн., Волинська – 20,0 млн.грн., Кіровоградська – 38,7 млн.грн., Житомирська – 47,7 млн.грн.,Чернівецька – 48,3 млн.грн. та ін.

                                                                                                                                                                                                                                                   фото з відкритих джерел

 

--