Logo
18 Березня 2019, 19:25

Знайомимось з історичними будівлями Івано-Франківська: кам'яниця Карла Вайнґартена

На розі Гординського і Чорновола стоїть шикарна австрійська кам’яниця, яку прикрашають атланти.

Кам'яниця була створена у 1912 році єврейським підприємцем, доктором права та адвокатом Карлом Вайнґартеном, вона була розташована на розі вулиць Гординського (тоді - Гіллера) та Чорновола (Голуховського).

Це був чотирьохповерховий будинок, який мав два рівноцінні фасади, що виходили на обидві вулиці, пише Побудовано в Франківську.

Карл Вайнґартен був палким шанувальником атлантів в архітектурному оздобленні фасадів, тому будівля, будучи створеною у стилі модерн, була прикрашена багатьма атлантами.

Коли кам'яницю було збудовано, стало зрозуміло, що мешкатиме там підприємець-юрист не сам, займаючи лише одну, хоча й розкішну, квартиру.

Перші поверхи Вайнґартен віддав під маленькі крамниці, а верхні, де були розташовані житлові квартири, він вирішив давати в оренду усім охочим.

На той час такий будинок називався «доходним», оскільки основним джерелом доходу домовласника була рентна плата мешканців.

З часом приходу до Станиславова «перших совітів» (радянської влади) у 1939 р., соціальний склад мешканців кардинально змінився: будинок було націоналізовано. Після таких змін та обставин, що склалися, власник скінчив життя самогубством, вистрибнувши з третього поверху цього будинку.

У цьому будинку існувала також і аптека під назвою «Під Матір'ю Божою», це була аптека Олександра Вайса. Як пише краєзнавець І. Бондарев, Вайс (як видно з прізвища — ймовірно єврей чи, може, австрієць за своїм походженням), кмітливо надавши аптеці суто християнську назву, таким чином приваблював до неї українських та польських клієнтів.

Аптека ця збереглась і до нашого часу під назвою «Екстемпуральна».